בכל שאלה: 052-6135807

 

מי שולט במי ? האוכל או אנחנו? או האם אנו שולטים באכילה שלנו?

 

מאת גאיה פינקל

 

רק נגמר הסדר וחג הפסח ואיתו כל הארוחות המשפחתיות הגדולות, סדר היום הפחות מאורגן והאכילה שלרוב נאמר לעצמינו "חבל שאכלתי כל כך הרבה". מי בעצם שולט במי האם העוגה אומרת לי כדאי לך אני שווה את זה אני טעימה את לא יכולה לעמוד בפני, חבל על המאמץ שלך" או שאני אומרת לעצמי "זה רק חתיכת עוגה, מחר אתחיל דיאטה" מי כאן  הבוס האמיתי?
שאלה מענינת במיוחד לאחר חג הפסח ששם נתבקשנו לצאת מעבדות לחירות. במקרה הזה נעשה אבחנה בין שעבוד לאוכל או חירות אמיתית בבחירתו. חירות בהגדרה זה שיש לי החופש לבחור. במקרה של העוגה החופש להחליט אם לאכול או לא. לעיתים אנו בתחושה שיש חופש אך הוא לא באמת קיים. יש שם משהו שמנהל את העינינים ואנו לא מודעים אליו. אלא הן המחשבות שלנו. ההרגלים שלנו והסביבה שלנו גם משחקת שם תפקיד.

 

אולי אתם מכירים את ההרגשה של חופש מדומה. למשל אמא מבקשת עזרה במשהו ואתם ממש לא רוצים כרגע אבל אתם יודעים שאין אף אחד אחר שיקח על עצמו את המשימה ואתם מסכימים בלית ברירה. תחושת חופש מדומה הרגשתם שאתם חייבים להסכים. או שאתם מגדירים את עצמכם כאדם נחמד(שזו הגדרה חיובית) ומישהו התנהג אליכם לא יפה ברחוב ואתם מגיבים מהמקום הנחמד שלכם כי ככה הגדרתם לעצמכם- תשובה אוטומטית אולי בסגנון " כן אתה צודק, שיהיה לך יום טוב" במקום להגיד מה שבאמת אתם רוצים להגיד. האם היה פה חופש?

 

שליטה שלנו נובעת מהגדרות פנימיות ששמנו על עצמינו למשל : אני אדם שמן. שאני אומרת את זה לעצמי אני גם התנהג במתאם לעובדה שקבעתי. יש לי אליבי "ליפול".

 

שליטה נובעת ממחשבה שהיתה לפני האכילה. למשל "אין לי מצב רוח אני חייבת שוקולד." משפט זה לא מאשפר בחירה הוא קובע עובדה ואנו נמצא עצמינו הולכים לעבר חבילת השוקולד בידיעה ברורה מה הולך לקרות עכשיו. שינוי המשפט בראש או הוספת משפט נוסף כמו: מאוד בא לי שוקולד כי אני עצובה, אבל השוקולד לא באמת יפיג לי אץת העצב הוא רק יגרום לי לכעוס על עצמי ולהוסיף כאב חדש לכאב הנוכחי שלי. האם אני באמת רוצה את השוקולד עכשיו?" דיבור פנימי כזה מאפשר בחירה, מאפשר שליטה. תהליך חיזוק השליטה הוא תהליך שניתן ללמוד אותו במסגרת הסדנה או המפגשים האישיים.

 


המאמר מצא חן בעינייך? יש לך שאלה? הערה? מעונינת לשמוע פרטים על תהליך ליווי אישי? את מוזמנת להשאיר לי שם וטלפון ואחזור אלייך בהקדם:)